1 stycznia 1997 roku dwa znaczące miejsca Austrii zostały wpisane na listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO: Salzburska Starówka oraz Pałac Schónbrunn. W 1972 roku w ramach UNESCO została zawarta umowa o ochronie najbardziej wartościowych dóbr kultury i przyrody na świecie, do której przystąpiły z biegiem lat 143 państwa.
Salzburg — (czytaj ZALCSURG 1 )
Miasto położone nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. VJ północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Landu Salzburskiego, św. Rupert został pierwszym biskupem Salzburga oraz nadal miastu nazwę „Salzburg”, co oznacza „Zamek Solny”. Doceniał rolę i wartość soli. Pod koniec XIV wieku Salzburg uzyskał niezależność od Bawarii. Stal się siedzibą Arcybiskupstwa świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Przez wiele wieków historii pełni rolę ważnego ośrodka handlowego i komunikacyjnego. W 1683, po odparciu armii tureckiej spod wiedeńskich murów, w obozie Kary Mustafy znalezione zostają zapasy kawy. W całej Austrii zaczynają powstawać kawiarnie. Pierwszą tego typu kawiarnią w Salzburgu wstaje istniejąca do dziś Cafć Tomaselli. Kawiarnia ta jest najstarszą do dziś istniejącą kawiarnią Europy Zachodniej. Bywali w niej: Wolfgang Amadeusz Mozart, Michael Haydn, Hugo von Hofmannsthal i Max Reinhardt. Nieco później powstaje druga tradycyjna kawiarnia – dziewiętnastowieczna Cafć Fórst, w której w 1890 wymyślono słynne czekoladki: Mozartkugel (kulki Mozarta). Oryginalne czekoladki Mozartowskie do nabycia w Billa lub Maxi Market w Bruck/ 8km od Fusch
Wolfgang Amadeusz Mozart – kompozytor urodzony i wychowany w Salzburgu. Pracował tutaj dla arcybiskupa w latach 1769-1781, zanim został przez niego wyrzucony i wyjechał do Wiednia. Rodzina Mozarta jest pochowana na małym cmentarzu w centrum miasta.
Twierdza Hochensalzburg-która góruje na Salzburgiem- jest jednym z największych zamków średniowiecznych w Europie. Budowę fortecy rozpoczęto w 1077 r Około roku 1496 rozpoczęto budowę tzw. Igu pomiędzy Fortecą a klasztorem Nonnberg. Była to bardzo prymitywna kolejka linowo-terenowa dzięki której dostarczano towary do Fortecy. Kolejka ta nadal działa i jest prawdopodobnie najstarszą kolejką tego typu na świecie. W 1782 roku arcyksiążę Austrii Józef II Habsburg podarował zamek austriackiej rodzinie arystokratycznej Steinhoff w n za jej zasługi dla Austli in w 1775.Na pocz. XX podczas aneksji Bul.v y wieku forteca byla więzieniem Podczas I wojny światowej trzymano toto więźniów włosIdch, w latach trzydziestych (przed przyłączeniem Austrii w 1938) działaczy ruchu nazistowskiego.
Zamek i ogrody Mirabeli powstał dokładnie w 1606 roku z inicjatywy biskupa Volfa Dettich z Raitenau. Był to prezent dla jego partnerki, która urodziła mu 15d dzieci. Na przestrzeni lat obiekt był przebudowywany, a obecny kształt nadano mu vv 1818 roku, w czasie jego odbudowy po zniszczeniach spowodowanych pożarem. Jedną z atrakcji zamku są jego malownicze ogrody o regularnych, geometrycznych kształtach. Znajdziemy tutaj między innymi fontannę oraz rzeźby przedstawiające postacie z mitologii. Ciekawostką jest 0010, 00 w zamku Mirabeli często organizowane są rozmaite uroczystości, w tym wesela.
Katedra fsw Ruperta- Główna świątynia diecezji Salzburskiej w Austrii. Została wybudowana w latach 1614-1628 os stylu barokowym, według projektu włoskiego architekta Santino Solariego na miejscu średniowiecznej katedry wybudowanej przez św. Wirgiliusza, benedyktyńskiego biskupa. W katedrze był chrzczony Wolfgang Amadeusz Mozart. Świątynia moŻe pomieścić ok. 10 tys. wiernych. Wejście do Katedry— bezpłatne, ale do muzeum już tak i 1 LI 1 M. i i i. ,41 w.
Dom narodzin Mozarta. Znajduje się w samym centrum miasta. Obecnie jest tam mu.um poświęcone życiu i twórczości Mozarta. Znajduje się przy głównej ulicy Getreidegasse – patrz ni.j – w centrum miasta.
Muzeum Natury i Techniki w centrum Salzburga. W przestrzenny i bardzo obrazo, sposób ukazuje zdobycze nauki i techniki. Wspaniale miejsce na spędzenia czasu dla całej rodziny (smzególnie III deszczowe dni!). Największe wrażanie na naszym synu zrobił przejazd wózkiem inwalidzkim, gdzie musiał pokonać krawężnik, podest i otworzyć drzwi do siebie-będąc cały czas na wózlcul Miejsce warte odwiedzenia -Bardzo polecamy!!! Zwiedzenia całego obiektu zajmuje poł dnia.
Wyjątkową atrakcją kulturalną miasta jest otwarty w 2014 roku kompleks muzealny, Dom Quartier. Składają się na niego budowle (cztery ważne ośrodki kulturowe) pełniące dawniej funkcję ośrodków władzy świeckiej i duchownej. Na 15 tysiącach m° zaprezentowano tu ponad 2 tysiące eksponatów, dokumentujących 1300 lat salzburskiej historii. Zwiedzanie kompleksu zajmuje ok 2 h, obowiązuje jeden bilet na wszystkie atrakcje. Można wypożyczana miejscu audio przewodnik.
Ulica Zbożowa-Getreidegasse – jest główną ulicą sakburskiego Starego Miasta, a jednocześnie jego „sercem”. Spacerują nią każdego dnia setki turystów, a i mieszkańcy miasta chętnie tu zaglądają. Średniowieczne kamienice charakteryzują się starymi portalami oraz oknami, które z każdym kolejnym piętrem są coraz mniejsze. Na zwieńczeniach fasad widnieją daty powstania domów i nazwiska dawnych właścicieli. Tu i ówdzie nad domownikami czuwa Oko Opatrzności. Nad wieloma portalami zobaczymy medaliony z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny. Spośród średniowiecznych kamienic wyróżnia się dom z numerem 9, gdzie przyszedł na świat W. A. Mozart
HANGAR 7 – wystawa Red Bulla, znajduje się na obrzeżach miasta kolo loMiska w ciekawym architektonicznie hangarze. Ekspozycja bardzo interesująca: bolidy, samoloty, helikoptery – wszystico w barwach red bulla. Można zobaczyć wyposażenie Baugmartnera (skafander i kapsuła od skoku z 40 lcm oraz skrzydła z przelotu nad kanałem La Manche). Doskonale miejsce dla fanów motoryzacji oraz loMictwa, a w szczególności fanów Fl, gdzie można obejrzeć wiele wersji bolid. F1. Wystawiony jest nawet bolid Toro-Rosso, którym ścigał się Sebastian Vettel. Niesamowite miejsce dla nastolatka i nie tylko. Można na miejscu coś zjeść, kupić pamiątki. Wejście i parking – gratis
Warty polecenia jest Browar prowadzony przez zakon Augustynów. Jest jeden z najstarszych browarów w Austrii, znajduje się przy LindhofstraZe 7-niedaleki rzeki, a lokal wraz z ogrodem mieści 1500 osób. Stali bywalcy mają nawet swoje kufle w szalkach. Można zwiedzać browar- za opłatą lub napis się pice W lokalu można zjeść ciekawe przekąski-np. chleb ze smalcem, rzepę podawaną do piwa, pieczone ziemniaki. Lokal czynny od 15:00- można spożywać własne jedzenia.
Parkingi w Salzburgu: